Jak oszczędzać skutecznie? 5 prostych sposobów!

Jak oszczędzać skutecznie? 5 prostych sposobów!

Masz problem z odłożeniem paru groszy, choć wcale nie zarabiasz mało? Najpewniej wydajesz więcej, niż to konieczne. Mamy dla ciebie kilka rad, jak zacząć oszczędzać i przestać martwić się o to, jak przetrwać do dziesiątego.

Wypad do centrum handlowego, krótkie zakupy w sieci – niby nic, lecz uskuteczniane zbyt często szybko powodują, że nasze konta zaczynają się niepokojąco kurczyć. Tymczasem ty czujesz się zirytowana i masz wyrzuty sumienia, bo w tym miesiącu znowu niczego nie odłożyłaś. Brzmi znajomo? Spokojnie – zarządzanie pieniędzmi to sztuka, która przychodzi z czasem. Naukę jednak można przyspieszyć, stosując kilka, prostych metod, które przydadzą się każdej, rozrzutnej kobiecie.

1. Spisuj wydatki

Nie chodzi tu bynajmniej o te podstawowe – jedzenie, rachunki, środki czystości. Notuj uważnie wszystkie, małe przyjemności, na które pozwalasz sobie w ciągu miesiąca – kolejny tusz do rzęs, dziesiąta spódnica, wypad do manicurzystki. Po pewnym czasie skrupulatnych notatek uda ci się określić, na co wydajesz najwięcej.

2. Ogranicz zbędne zakupy

Gdy dotrzesz już do tego, na co wydajesz na więcej, warto zastanowić się nad ograniczeniem kupowania tego rodzaju produktów. Jeśli – przykładowo – twoją słabością są kosmetyki, ustal sobie miesięczny limit, jaki możesz wykorzystać na ich kupno i nie przekraczaj go!

3. Zainwestuj w skarbonkę

Staromodny sposób na oszczędzanie wbrew pozorom jest bardzo skuteczny. Skarbonka przyda się do odkładania niewielkich kwot, za które po pewnym czasie będziesz mogła kupić sobie jakiś drobiazg.

4. Przeglądaj promocję

Są rzeczy, z których kupna zrezygnować nie możemy – to oczywiście artykuły życia codziennego. W tym wypadku jednak warto śledzić promocje w sklepach, zerkać w gazetki, czy strony internetowe supermarketów. Nie chodzi o to, by kupować produkty niskiej jakości – poluj na te ulubione w okazyjnych cenach.

5. Karty stałego klienta

Często zapewniają interesujące benefity, poprzez system zbierania punktów. W sklepach, w których bywasz najczęściej proś o karty klienta, a na pewno niejednokrotnie zaoszczędzisz.

Leave a Comment