Najmodniejsze, uniwersalne kolory ścian w 2018 roku

Najmodniejsze, uniwersalne kolory ścian w 2018 roku

Jeśli planujesz remont mieszkania, jego podstawowym elementem powinna być zmiana koloru ścian. Nawet te, z których jesteśmy zadowoleni, po latach wymagają choćby lekkiego odświeżenia. Czemu by więc nie spróbować czegoś nowego? Najlepsze kolory ścian nigdy nie wychodzą z mody – pozwalają na wielokrotne zmiany aranżacji pomieszczenia, a także wywołują przytulny nastrój. Na jakie barwy warto postawić, a z których zrezygnować?

Modny kolor jest uniwersalny

Malowanie ścian to ten z etapów remontu, do którego nie powinniśmy podchodzić pobieżnie. W końcu wybrany kolor zostanie z nami na dłuższy czas, dlatego zamiast opierać się na chwilowej fascynacji konkretnym odcieniem – myślmy przyszłościowo. Przykładowo, jaskrawy róż, jakkolwiek by nie ujmował i nie przyciągał uwagi nie sprawdzi się dobrze w pomieszczeniu mieszkalnym. Dotyczy to wielu kolorów, które na co dzień stosujemy w ubiorze, czy makijażu. Kolor naszego otoczenia to zupełnie inna kwestia!

Najlepsza inspiracja: natura

Mimo okresowych trendów, z mody nie wychodzą barwy bazujące na środowisku. Kolory ziemi, wody czy kojące zielenie to zawsze dobry wybór. Dochodzi do tego kwestia odpowiedniego zestawienia koloru z meblami i grą światła. Niemniej jednak – naturalne barwy dają nam szerokie pole do popisu, a my w ich otoczeniu czujemy się po prostu dobrze.

Modne kolory ścian na rok 2018

Obok uniwersalnych wyborów pojawiają się te, które możemy oglądać w modnych katalogach, czy rezydencjach gwiazd. Jednym z najmodniejszych kolorów farb jest w ostatnim czasie szarość. Mogłoby wydawać się, że to mało spektakularna opcja – jednak neutralny, szary kolor pozwala nam na naprawdę wiele. Jest doskonałym tłem pod ozdoby ścienne, pasuje bez wyjątku do każdego stylu wystroju wnętrz. Jego charakter sprawia, że doskonale nadaje się do mieszkaniowych eksperymentów. Podobnie jest z bielą: nie dość, że pasuje absolutnie do wszystkiego, powiększa pomieszczenie i sprawia, że wydaje się lepiej doświetlone.

Równie modne nadal pozostają pastele – to wybór dla tych, którzy chcą wprowadzić do swojego mieszkania odrobinę koloru. Pastelowy błękit, pistacjowa zieleń czy lekki lila-róż wprowadzą do pomieszczenia przytulny klimat, nie wychodząc jednocześnie na pierwszy plan.

Jakich kolorów unikać?

Oczywiście – tych zbyt jaskrawych. Nawet, jeśli na co dzień jesteś fanką neonowych barw, ściany mieszkania nie są dla nich dobrym miejscem. Wprowadź je w dodatkach, np. w poszewkach poduszek. Na nienachalnym tle eleganckich ścian będą prezentowały się zjawiskowo.

Częstym błędem jest również sięganie po kolory zbyt ciemne – zwłaszcza w przypadku wnętrz słabo oświetlonych. Jeśli pokój nie jest dostatecznie jasny, ściany w kolorze granatowym czy czarnym nie wpłyną na jego charakter pozytywnie. Po ciemne barwy nie sięgajmy również wtedy, gdy dysponujemy niewielkim pomieszczeniem.

 

Leave a Comment