Jak smog wpływa na twoje zdrowie?
Do smogu wielu z nas zdążyło się już przyzwyczaić – to groźne zjawisko towarzyszy nam na co dzień w okresie jesienno-zimowym, lecz daje się także we znaki w cieplejszych okresach. Jego zgubne skutki rzadko widoczne są gołym okiem, a symptomy zatrucia łatwo pomylić z wieloma chorobami. Czy wiesz, jakie spustoszenie w ludzkim organizmie sieje smog?
Czym właściwie jest smog?
Połączenie „dymu i mgły” (od „smoke” i „fog”) nie tylko psuje krajobraz wielkich miast, ale i zdrowie ich mieszkańców. Groźne spaliny, tlenki i inne substancje o niebezpiecznie małych wielkościach cząsteczek z łatwością przenikają do układu oddechowego, oddziałując na cały organizm.
Smog jest powodowany przede wszystkim przez typowe dla wielkich miast spaliny samochodowe, ale i surowce, jakie spalane są w domowych piecach. Niskiej jakości paliwa, ale i odpadki z tworzyw sztucznych znacząco przykładają się do jego powstawania.
Zatrucie smogiem – objawy
Wiele dolegliwości może niejednoznacznie wskazywać na to, że zanieczyszczone powietrze szkodzi również tobie. Do typowych objawów złego wpływu smogu na organizm zaliczamy:
- Suchy kaszel,
- Bóle gardła,
- Bóle głowy,
- Ogólne rozbicie,
- Nudności i problemy z apetytem,
- Alergie.
Smog jest szczególnie groźny dla osób starszych, dzieci oraz alergików.
Smog zabija!
Szacuje się, że nawet kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczonego powietrza. Te niechlubne, polskie statystyki starają poprawić się liczne organizacje proekolgiczne, ale i władze miast, m.in. poprzez angażowanie służb miejskich w kontrolowanie, co mieszkańcy spalają w domowych piecach.
Smog, a uroda
Smog nie pozostaje bez znaczenia również dla urody. Tzw. stres oksydacyjny, jaki wywołują zanieczyszczenia powietrza to powód, dla którego skóra staje się poszarzała, podrażniona, a nawet skłonna do alergii i wyprysków. Obecnie na rynku mamy do wyboru wiele kosmetyków „antysmogowych” – niwelujących skutki stresu oksydacyjnego, poprzez działanie cennych przeciwutleniaczy, takich jak witamina C.
Jak chronić się przed smogiem?
Oczywiście – najprostszym rozwiązaniem jest maska antysmogowa. Wybieraj takie, które cechuja się wysokiej jakości filtrami. Pamiętajmy, że maska nie chroni nas w zupełności – w końcu powietrze, którym oddychamy w samochodzie czy mieszkaniu również pochodzi „z zewnątrz” – problem jest zatem nieunikniony.
Warto zastanowić się, co sami możemy zrobić, by zminimalizować skalę tego zjawiska? Jeśli stosujemy ogrzewanie węglowe, wybierajmy paliwa najlepszej jakości, stale kontrolując również stan instalacji. Gdy tylko to możliwe, wybierzmy spacer lub rower zamiast przejażdżki samochodem.